Haber

Erzincan’da Altın Madeni Sahası Vardiyası: 9 İşçi Aranıyor

ERZİNCAN’ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında dün kayan toprak altında mahsur kalan 9 işçi için arama kurtarma çalışmaları 827 personel ile devam ediyor. Şu ana kadar ulaşılamayan işçi yakınları da bölgeye gelmeye başladı.

Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bulunduğu Çöpler Maden Sahasında toprak çıkarılarak istiflendi. Aralık 2010’dan bu yana altın üretiyor ve dün saat 14,28’e kaydı. Yaklaşık 10 milyon metreküp toprak, 200 metrelik yokuştan hızla aşağı aktı. 9 işçi geniş bir alana yayılan toprak altında mahsur kaldı. İhbar üzerine bölgeye Erzincan Jandarma, AFAD ve sağlık ekipleri yönlendirildi.

827 İŞÇİDE ARAMA YAPILIYOR

Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresin, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli’den AFAD grupları da bölgeye destek olarak gönderildi. Kurtarma çalışmalarına çok sayıda gönüllü yardım kuruluşu da katıldı.

Sahada AFAD, JAK, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, madenciler ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 339’u arama kurtarma olmak üzere toplam 827 işçi çalışıyor. Çalışmada ayrıca 5 adet drone, 2 adet kimyasal biyolojik ve nükleer araç, 5 adet metale duyarlı radar cihazı ve 5 adet kurtarma köpeği de kullanılıyor.

BÖLGEDE İKİ BAKAN VAR

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile Güç ve Düzenli Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar da çalışmaları yerinde takip ediyor.

Hava sıcaklığının 5 derece olarak ölçüldüğü bölgede, dün gece arama kurtarma ekiplerinin çalışabilmesi için alan aydınlatıldı. Gruplar molalarda ateş etrafında ısınmaya çalıştı.

AKRABALAR BÖLGEYE GELMEYE BAŞLADI

Sabahın erken saatlerinde yeraltına gömüldüğü düşünülen işçilerin aileleri maden sahasına gelmeye başladı. Bunlardan biri de Uğur Yıldız’ın kayınvalidesiydi. İsmini vermek istemeyen Yıldız’ın kayınvalidesi ise, “Kızımla 1,5 yıldır evliydi. Evdeydim, akrabalarımız heyelan olduğunu söyledi. Aradık ama ulaşamadık” dedi. . Telefonu kapalıydı. Çok üzgünüm. Onu kurtarmama yardım edin. 8 yıldır burada çalışıyor.”

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, grupların arama çalışmalarını sürdürdüğü İliç’te bugün yağmur ve hava sıcaklığının 4 derece olması bekleniyor.

altinozu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu